20 grudnia 2016

Śledził złodzieja swojego telefonu

Czy śledziłbyś swój smartfon, gdyby ktoś ci go ukradł? Anthony van der Meer tak zrobił i nakręcił o tym film - Find my phone (Znajdź mój telefon)

Wkrótce będzie dość głośno o pewnym studencie z Holandii (Anthony van der Meer), który celowo pozwolił sobie ukraść smartfon. Po co i dlaczego? Otóż powód jest dość interesujący. Postanowił on śledzić złodzieja za pomocą swojego telefonu. Oczywiście nie było to tak proste jak mogłoby się wydawać, bo chociaż niby większość antywirusów i aplikacji przeciw złodziejom posiada funkcje lokalizacji urządzenia, czy możliwość robienia zdjęć lub filmów to jednak takie aplikacje da się usunąć - wystarczy wyjąć kartę i zresetować smartfon do ustawień fabrycznych. Ale jak się okazało jest też i na to sposób. Co prawda nie idealny, ale okazał się być wystarczająco dobry, żeby takiego gagatka namierzyć i śledzić.
Anthony van der Meer skorzystał z aplikacji Cerberus. Aplikacja została zamieszczona jako jeden z elementów systemu. Tym to sposobem aplikacja pozostawała aktywna, nawet jeśli złodziej skasowałby dane z pamięci smartfonu.

Przyznam i zapewne wielu ludzi się ze mną zgodzi, że utrata smartfonu jest dość dotkliwą stratą. Zgadzam się z autorem filmu, że to nawet nie z powodu wartości samego aparatu, ale rzeczy i informacji jakie znajdują się w smartfonach. Zdjęcia, kontakty, dostęp do skrzynki mailowej ...czasem nawet karty płatniczej. Tymczasem w Polsce jest rocznie kradzionych kilkaset tysięcy telefonów rocznie. Zakładając w takim razie minimalnie 200 000 rocznie, to daje nam więcej niż 500 dziennie. Wynika z tego, że tyle jest średnio kradzionych telefonów w naszym kraju każdego dnia. Szokujące statystyki, prawda?

...no ale nie ma co się rozpisywać. Film jaki zrobił warto zobaczyć, bo autor prezentuje zdjęcia, filmy i opis lokalizacji swojego skradzionego smartfonu.

Find my phone (Znajdź mój telefon) autor: Anthony van der Meer


ps.
Gdyby ktoś kiedyś chciał na ten przykład, sprawdzić, czy ma "swój" telefon to może zerknąć na stronę - KradzionyTelefon


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz