29 lipca 2011

Zamykają Facebook, czyli ...fake

Usłyszałeś/aś, że facebook ma być zamknięty? Przeczytaj jak na prawdę będzie. Dowiesz się jednocześnie co to jest "fake" 
W sieci z początkiem tego roku pojawiły się pierwsze sygnały o tym, że Mark Zuckerberg planuje zamknąć Facebook 15 marca 2012 roku. Strony anglojęzyczne szumiały przez kilka tygodni na ten temat. Polscy użytkownicy Internetu są niestety troszeczkę spóźnieni w odkrywaniu ciekawostek w sieci. Dlatego też ta informacja wśród polskich użytkowników Facebook’a dopiero zaczyna zbierać żniwo. Wielu łatwowiernych i łapczywych sensacji użytkowników internetu daje się złapać na ten tani trick. Dlatego też od razu uprzedzę, że jest to oczywiście oszustwo, mówiąc inaczej fake. 
Facebook będzie działał i nikt nie zamierza go zamykać. 
Pierwszą stroną podającą tę fałszywą informację była strona Weekly World Newsi później się już posypało na cały świat. Wsród polskich stron jedną z pierwszych jakie skorygowały ten fake była strona www.fejsik.pl już 10 stycznia 2011 roku, ale z tego co zauważyłem informacja ta powraca niczym bumerang. Ostatnio tą informację można znaleźć na stronie www.followtechnology.com
To odrobinkę żałosne, że po tylu miesiącach ta informacja znów się pojawia. Zwłaszcza, że ktoś w komentarzach do tego "artykułu" podpisując się "Mark Zuckerberg" napisał tłumacząc: "Ludzie dlaczego mi nie wierzycie?"
Temat dotyczący tej sprawy znajdziemy też na Facebooku:
lub tutaj:
Jest to chyba jeden z ciekawszych przykładów "fake'a", czyli fałszu internetowego. Najczęściej fake (czyt. "fejk") ma na celu zwiększenie ruchu na określonej stronie, blogu lub kanale użytkownika który takowy fałsz opublikował. Niestety prawo dotyczące internetu nie sprecyzowało jeszcze działań dotyczących fałszów i dlatego też są one tak powszechne w sieci. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że przez wzgląd na poszukiwaczy sensacji takie działania odnoszą skutek. Na szczęście łatwo jest odnaleźć informacje na temat tego, czy dana informacja jest prawdą, czy fałszem, bo jak mówi jedno z podstawowych praw fizyki, akcja rodzi reakcję, pełno jest stron zajmujących się ujawnianiem takich „oszustw” internetowych. Najczęściej właśnie na nich można znaleźć informację o tym co jest prawdziwe, a co nie. Przykład ten idealnie obrazuje, że fałsze potrafią powracać niczym bumerang. Regularnie co jakiś czas pojawiają się na nowych stronach. Bardzo często są najzwyczajniej w świecie przedrukowywane z innych stron (kopiowane).
...eh są ludzie którzy nie tyle pozbawieni są wyczucia, czy smaku ile wręcz obnoszą się ze swoją głupotą i to właśnie tacy ludzie produkują tego typu żałosne informacje. Dlatego radzę być ostrożnym podczas wyszukiwania informacji w internecie, bo często można natrafić na takie... "fejki"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz