2 sierpnia 2010

Autor widmo - cały film online

Oryginalny tytuł filmu to „The Ghost writer” i jest to film Romana Polańskiego, co ważne (wyjaśnię później) premierę miał w lutym 2010r. Powinien zatem być dostępny w sklepach lub wypożyczalniach, a poniżej jest zamieszczony cały film znaleziony na serwisie cda.pl. Polecam go obejrzeć przed przeczytaniem tego artykułu, ponieważ nie chcę pisząc o tym filmie zdradzić fabuły (poniekąd postaram się zachować fabułę filmu w tajemnicy). Oto zwiastun filmu "Autor widmo" dla zachęcenia tych, którzy jeszcze tego filmu nie widzieli. Choć tak po prawdzie, nawet znając ogólny zarys fabuły jest to film, który i tak zaciekawi każdego widza, a poprzez znajomość opisanych poniżej faktów, lektura tego filmu może okazać się jedynie znacznie bardziej interesująca.
Film „Autor widmo” powstał na podstawie książki Roberta Harris'a "The Ghost" i co ważne autor książki współtworzył scenariusz wraz z Romanem Polańskim i brał czynny udział w tworzeniu filmu (z tego co przeczytałem).
Tytułowy „Autor widmo” jest osobą która to w czyimś imieniu publikuje swoje własne dzieła i zapewniam, że takie instytucje istnieją. Przykładem jednej z nich jest firma Ghostwriter Central z Los Angeles, którą to firmę dość łatwo znaleźć w Internecie, jednak zapewniam, że tego rodzaju firm jest bardzo wiele na całym świecie. 


Na serwisie IMDb można znaleźć kilka ciekawostek dotyczących filmu „Autor widmo” zwłaszcza mówiących o najprawdopodobniej zamierzonym podobieństwie postaci z filmu do realnych postaci światowej sceny politycznej, jak również podobieństwo tytułu pamiętników z filmu do rzeczywiście wydanych pamiętników Billa Clintona. Można tam również znaleźć ciekawostki dotyczące realizacji filmu, bo jak się dość łatwo zorientować podczas realizacji filmu Roman Polański został oskarżony i osadzony w areszcie. Co zasadniczo jest dość interesującą kwestią, bo jakimś trafem dość trudno uwierzyć mi w zbiegi okoliczności w tym przypadku. Roman Polański rozpoczął pracę nad tym filmem zasadniczo w roku 2007 podejmując się napisania scenariusza do filmu. Miał już przygotowaną obsadę i co ciekawe początkowo kilka z postaci filmowych miało być kreowanych przez innych aktorów. Niestety w wyniku opóźnień wynikłych z oskarżenia Romana Polańskiego wszystko się pomieszało i w efekcie końcowym zagrali inni aktorzy. Moim zdaniem zarówno Ewan McGregor jako autor widmo (w tej roli miał zagrać Nicolas Cage) oraz Olivia Williams jako Oliwia Lang (w tej roli miała zagrać Tilda Swinton) wspaniale wywiązali się z postawionego im zadania i pierwszorzędnie zagrali w filmie Romana Polańskiego.

Teraz kilka ciekawostek dotyczących filmu (lub innymi słowy książki) jakie można znaleźć w Internecie, które jeśli ktoś lubi tworzą swego rodzaju dopowiedzenie fabuły filmu (do czego nie zachęcam, ale zaprezentuję je jako interesujące zbiegi okoliczności).
* Autor książki Robert Harris wcześniej jako dziennikarz polityczny wspierał Blair’a jednak zaraz po opuszczeniu stanowiska premiera przez Tony’ego Blair’a porzucił wszelkie działania i zabrał się za napisanie powieści „The Ghost”.
* Było sporo wątpliwości, czy powieść „The Ghost” w ogóle zostanie opublikowana ze względu na wyjątkowe podobieństwo postaci książkowych Adama Lang’a do Tony’ego Blair’a ( wg. prawa angielskiego, jak i światowego jest zabronione publikowanie wszelkiego rodzaju treści dotyczących kogoś bez jego zgody).
* Zdjęcia do filmu nie zostały zawieszone pomimo aresztowania Romana Polańskiego, który nadzorował postępy w produkcji nawet będąc w areszcie.
* Podczas realizacji filmu „The Ghost writer” przez Romana Polańskiego Tony Blair pisze swoje pamiętniki, które miały ukazać się z początkiem roku 2010.
* Robert Harris był cytowany, że niby powiedział : „Chcę być pewien, że film się pojawi wcześniej, niż Tony Blair opublikuje swoje pamiętniki”.
* Kilka dni po premierze filmu Tony Blair odkłada datę opublikowania swojej książki na wrzesień 2010 r. (ponoć ze względu na zbliżające się wybory).
* 12 lipca 2010 władze Szwajcarii poinformowały, że nie wydadzą Stanom Zjednoczonym Romana Polańskiego. Jednocześnie Polański został zwolniony z domowego aresztu. Na podstawie „…braku pewności, że we wniosku ekstradycyjnym nie popełniono błędu.”

Dodam tak na marginesie, że sprawa o jaką oskarżony został Roman Polański jest w sumie dość wątpliwą, ponieważ jak można przeczytać: „Polański jest poszukiwany przez władze USA za uprawianie seksu z 13-latką, która będąc już dorosłą kobietą apelowała wielokrotnie o zamknięcie sprawy.” 

…hm prawda, że film wspaniały? Cała historia wciągnęła mnie na kilka dni i muszę przyznać, że postawiła wiele znaków zapytania, a może to właśnie w filmie czają się odpowiedzi?

Tego akurat nie wiem. Wiem natomiast, że sam autor (Robert Harris) publicznie twierdzi, że zarówno książka jak i film dotyczy bardziej kwestii oderwania od rzeczywistości przez polityków, niż jakichkolwiek teorii spiskowych. W tej kwestii całkowicie się z nim zgodzę, że większość polityków podejmuje decyzje mając zaledwie mglisty wizerunek na konkretną sprawę, że zdecydowanie niewiele wiedzą na temat tego co dzieje się w realnym świecie i jakie problemy dotykają obywateli ich krajów.

Autor widmo - cały film online z lektorem


Zgodnie z założeniami zamieściłem cały film "Autor widmo", ponieważ można odnaleźć go na stronie internetowej równie popularnej jak i serwis Youtube, a ponieważ istnieje możliwość zamieszczania tego materiału na stronie w takim razie zapewne osoba, która w ogóle uploadowała (umieściła) ten film w sieci musi zdawać sobie sprawę z tego, że powinna mieć do tego pełne prawa., Tak czy inaczej, może przyczyni się to do zamknięcia tych nielegalnych serwisów internetowych, których liczba w polskiej strefie internetowej rośnie z dnia na dzień.
Zaznaczam, że nikt z autorów strony www.kfk.pc.pl - "KFK - kilka słów do kawy" nie zamieścił w sieci prezentowanych materiałów i filmów - jedynie komentujemy i cytujemy znalezione treści w sieci internet. 


Teksty źródłowe:
http://www.filmweb.pl/film/Autor+Widmo-2010-463952
http://www.imdb.com/title/tt1139328/
http://www.huffingtonpost.com/2010/03/04/tony-blair-memoir-the-jou_n_485664.html
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article7049395.ece
http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Harris
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1255627/Fury-Tony-Blairs-5million-new-memoirs.html
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Ghost_%28novel%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Harris_%28novelist%29
http://informacje24.co.uk/swiat/europe/2721-polaski-zwolniony-z-aresztu.html

film ze strony cda.pl - http://www.cda.pl/video/491671d2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz