2 kwietnia 2010

Wielcy wygrywają ze swoimi słabościami, czyli Wielkanoc

Święta Wielkanocne w Kanadzie dość trudno opisać jednoznacznie. Kanada jest krajem wielonarodowościowym. Dominują obywatele pochodzenia angielskiego i francuskiego, ale jest też dużo Polaków. Wielkanoc jest zatem obchodzona dość różnorako.
W Kanadzie Wielkanoc to święto jednodniowe i jest nim Wielki Piątek, który jest dniem wolnym od pracy. Zamknięte są urzędy, banki oraz sklepy te mniejsze (np te z alkoholem lub papierosami) jak i duże supermarkety. Centrum miasta wymiera, a życiem tętnią dzielnice etniczne. Tak jest również w centrum polskiej dzielnicy w Toronto przy ulicy Roncesvalles, popularnie zwaną Ronceswólka. Kanadyjskie rodziny w większości obdarowują się czekoladowymi zającami. Jedynie Polskie rodziny przygotowują uroczyste śniadanie, choć większość Kanadyjczyków podaje na śniadanie wielkanocne jajka w różnej postaci. Charakterystycznym wielkanocnym daniem obiadowym dla Kanadyjczyków (zwłaszcza angielskiego pochodzenia) jest szynka gotowana w soku pomarańczowym z ananasami. Lany poniedziałek to już zwyczaj typowo polski i jeśli ktoś się oblewa w drugi dzień świąt Wielkanocnych to można być pewnym, że jest polakiem :)
Zastanawiające jest to świętowanie Wielkanocy w Wielki Piątek, bo przecież jest to dzień śmierci Chrystusa. ...cóż co kraj to obyczaj.
Muszę się zgodzić z tym co napisała Lonelines77 na temat Wielkiego piątku (TU). Jednak zarówno jej jak i wszystkim, którzy dziś popadną w smutną zadumę dedykuję poniższy klip. Pamiętajmy, że symbolem Wielkanocy są jajka, czyli symbol odrodzenia i święta te są świętami zwycięstwa.
To fragment koncertu nagranego dla BBC-TV 2 lipca 1968 roku, po nagraniu którego Luis Armstrong wyjechał na trasę koncertową i przez dwa miesiące był bez przerwy w drodze. W drugiej połowie września poważnie zachorował i trzy lata od owego nagrania zmarł (6 lipca 1971r.). Ja po obejrzeniu tego nagrania odbieram tę wspaniałą piosenkę całkiem inaczej. Przypomina mi, że czasem choć trudno to jednak warto się uśmiechnąć i przypomnieć sobie o dobrych rzeczach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz