27 marca 2010

"Home" film by Yann Arthus-Bertrand

Obejrzałem film "Home" i zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Piękne obrazy, muzyka i bardzo ważny przekaz. Informacje jakie można w nim znaleźć są zatrważające, choć prawdziwe. Chwilami trudno wręcz uwierzyć, że informacje podane w tym filmie są prawdziwe, że do tego stopnia wyniszczyliśmy naszą planetę, że tak wiele gatunków zwierząt wymarło nieodwracalnie. Zastanawia mnie jednak do jak wielu ludzi przemówi ten obraz. Kiedy rozmawiam na takie tematy słyszę, że to jest robienie szumu z niczego, że przyroda odrodzi się sama. Odpowiadam wtedy, że tak jak najbardziej przyroda poradzi sobie sama. Jednak czy my damy sobie radę kiedy przyroda rozpocznie się regenerować.
Mechanizm funkcjonowania przyrody jest nam w znacznej mierze obcy. Zachowujemy się przy tym jak małe dzieci grzebiące w telewizorze. Grzebiemy i grzebiemy nie myśląc o konsekwencjach. Dziś jedynie ignoranci zaprzeczają zmianom w przyrodzie do jakich doprowadziliśmy, niestety takich ludzi jest bardzo wielu. Większość z nich myśli, że efekt cieplarniany spowoduje zmianę klimatu, albo podniesienie się poziomu mórz i oceanów. Współczuję im ponieważ będą bardzo zaskoczeni kiedy rozpoczną się migracje ludności jakich jeszcze w historii nie było, kiedy rozpocznie się problem z żywnością, albo wodą pitną. To są problemy o jakich nikt nie mówił do tej pory. Dopiero ten film z lekka daje do zrozumienia, że w takim tempie degradacji środowiska jeszcze w tym stuleciu przyjdzie ludzkości stawić czoła takim właśnie problemom. Film "Home" porusza tematy, które dotychczas były przemilczane i opisuje problem zdecydowanie dokładniej niż wszystkie inne. Zarówno treść jak i forma przypominają, że my ludzie jesteśmy tylko jednym z wielu gatunków na ziemi. Daje również w pewnym stopniu do zrozumienia, że pomimo tak wielkiego wyewoluowania technologicznego w przeciągu ostatnich kilkudziesięcioleci, nasze zachowania są takie same jak przed kilkuset laty. Delikatnie daje również ukazuje, że pomimo wspaniałych ustrojów i wszystkich zmian nadal jak za czasów starożytnych, zaledwie znikoma część ludzi jest w posiadaniu zdecydowanej większości dóbr i środków. ...ale cóż ja będę opisywał, to trzeba zobaczyć.
Strona internetowa tego filmu jest bardzo dobrze zrobiona, zawiera bezpośredni link do obejrzenia filmu i prezentuje kilka z obrazów jakie można w nim znaleźć włącznie z ich lokalizacją na kuli ziemskiej, jak i kilka z utworów ze ścieżki dźwiękowej.
Moim zdaniem jest to film który jest lekturą obowiązkową dla każdego człowieka na ziemi.


Film "Home" obejrzeć można na serwisie youtube 
kliknij play, aby otworzyć film w nowym oknie
 Home - film

Film co prawda jest w języku angielskim, ale można sobie włączyć napisy (po angielsku) i później włączyć tłumaczenie napisów. Każda z tych funkcji jest dostępna pod przyciskiem [CC] na pasku odtwarzacza youtube. Co prawda technologia tłumaczenia jest jeszcze w powijakach, ale pozwala na obejrzenie tego filmu, co prawda z ogólnym zrozumieniem o co w nim chodzi, nawet dla kogoś kto w ogóle nie zna języka angielskiego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz