13 listopada 2009

OBOP'u badania nastrojów

Rano jeden z artykułów skłonił mnie do przemyśleń na temat nastrojów społecznych. Sprawdziłem więc, jak to mam w zwyczaju ot tak pobieżnie, jakie to mamy nastroje społeczne. Wpisałem „analiza nastrojów społecznych” w wyszukiwarce, która podała mi wyniki badań. Badań, które zostały przeprowadzone w 1998 roku. Jak na mój gust to dość stare wyniki, więc poszukałem staranniej i znalazłem świeższe. TNS OBOP na swojej stronie podaje wyniki z 2004r. To już bliżej obecnym nam czasom, ale śmiem nadal twierdzić, że to jest stare badanie. Biorąc pod uwagę zmiany do jakich zaszło w ciągu ostatnich kilku lat, to nawet bardzo stare. Jednak nie myślmy, że urząd ten tak bezczynnie siedzi i nic nie robi, otóż bada zdanie opinii publicznej prawie cały czas. Najczęściej pod kątem preferencji politycznych , jak można wywnioskować z wyników podawanych na stronie tegoż urzędu.
Wracając do moich przemyśleń to interesującym jest, że wg artykułu jaki przeczytałem poszczególne urzędy w każdym z miast, zmuszone są przeprowadzać takie badania same. Dotychczas byłem święcie przekonany, że to właśnie należy do zadań OBOP-u, że to właśnie dlatego istnieje ta organizacja. Jeśli dobrze sobie przypominam to uczono mnie, że ta instytucja jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania systemu w jakim żyjemy. Czyżby bajki o czerwonym kapturku i tym podobne jakie mi opowiadano kiedy byłem mały mam zacząć przyrównywać do nauk szkolnych? Przecież okazuje się, że nauki, których mi udzielano różnią się zdecydowanie od realiów tego świata. Czy OBOP ma badać opinię publiczną pod kontem oglądalności programów, zamiłowania do słodyczy, czy preferencji politycznych? Czy też do jego zadań należy badanie kierunków rozwoju jakie nas polaków interesują? Zatem OK, powinien badać również i wymienione kwestie, ale z całą pewnością nie tylko. To trudne zadanie, ale też w tych urzędach pracują bardzo mądre głowy, które dostają wysoce motywujące wynagrodzenia. Choć jak sobie przypomnę jedną taką „mądrą głowę”, która uczyła mnie matematyki na studiach to zaczynam wątpić w prawidłowość funkcjonowania tego urzędu zwłaszcza, że był on tam swego czasu dyrektorem. Natomiast jego "surowość" pod względem oceny studenckich egzaminów podlegała wątpliwościom nawet jego przełożonym na uczelni. ...eh studia, tak czy owak bardzo miły okres w życiu człowieka.
Wracając jednak do tematu wygląda na to, że organizacja badania opinii publicznej jest zaledwie narzędziem politycznym pomagającym co sprytniejszym wybrać odpowiednią opcję podczas wyborów. Ale czy też przypadkiem tego rodzaju badaniami nie powinny zajmować się prywatne firmy, przecież jednocześnie ów urząd miałby więcej czasu na badania tych innych kwestii, które mogłyby okazać się znacznie bardziej przydatnymi podczas rządzenia krajem. Zamiast narzędziem badającym tylko i wyłącznie na potrzeby wyborów ogólne nastroje polaków.
…eh czy Polska zacznie kiedyś zacząć funkcjonować prawidłowo, bez kombinatorstwa, kumoterstwa czy oszustw mniejszych, czy większych, bez mydlenia oczu społeczeństwu?
...
...felieton napisany w 2009 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz